1o Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου

Με τη δύναμη της γνώσης
Έμπνευσή μας, οι μαθητές μας!

Τηλ.:210-3464920, 210-3470750

1epal-esp-tavrou@sch.gr

Τομέας Υγείας Πρόνοιας κι Ευεξίας

με τη δύναμη της γνώσης

Βοηθός Νοσηλευτή

Η φροντίδα του ασθενούς κατά τη διάρκεια της νοσηλείας του, είναι το αντικείμενο της εργασίας του νοσηλευτή.  Είναι απαραίτητος και πολύτιμος συνεργάτης του γιατρού, ενώ παράλληλα αναλαμβάνει να υποστηρίξει και να ενισχύσει την ψυχολογία του ασθενούς και να στηρίξει τη θεραπευτική αγωγή του.

Η προσαρμογή τού νοσηλευόμενου στο περιβάλλον, η πορεία της υγείας του, ο έλεγχος της φαρμακευτικής αγωγής που του έχουν συστήσει οι γιατροί, η παρακολούθηση των μηχανημάτων και των συσκευών που πιθανά υποστηρίζουν τον ασθενή, η προετοιμασία εργαστηριακών εξετάσεων είναι εργασίες που διεκπεραιώνει ο νοσηλευτής.

health, stethoscope, heart

Θα εξειδικευτώ :

Να φροντίζω για

την τήρηση της θεραπευτικής και φαρμακευτικής αγωγής που έχουν ορίσει οι γιατροί για τον κάθε ασθενή.

Να παρακολουθώ

και καταγράφω τη θερμοκρασία και τους σφυγμούς και να αλλάζω επιδέσμους.

Να κάνω ενέσεις

και να χορηγώ φάρμακα κάτω από την επίβλεψη και σε συνεργασία με τους υπεύθυνους Νοσηλευτές και Γιατρούς όπου εργάζομαι.

Πρώτες Βοήθειες

Σε περιπτώσεις ανάγκης να προσφέρω πρώτες βοήθειες μέχρι να επέμβει ο γιατρός.

Να προετοιμάζω τους ασθενείς

που πρόκειται να προβούν σε εξετάσεις ή σε κάποιου είδους επέμβαση, να αποστειρώνω και να τοποθετώ στις κατάλληλες θέσεις τα εργαλεία, τα όργανα και τις συσκευές που χειρίζονται οι γιατροί (χειρουργικά εργαλεία, μηχανήματα).

Στο Εσπερινό ΕΠΑΛ μπορώ να πετύχω τους στόχους μου

Θα αποκτήσω εμπειρία

Κλινικές

Σε συνεργασία με τους υπεύθυνους νοσηλευτές να στρώνω το κρεβάτι του αρρώστου, να χορηγώ εργαλεία σε μία χειρουργική επέμβαση, να ετοιμάζω υλικό για αποστείρωση, να απολυμαίνω τα αντικείμενα του χειρουργείου

Φροντίδα

Να σηκώνω ή να τοποθετώ τον άρρωστο στο κρεβάτι,να χορηγώ φαρμακευτικό υπόκλισμα στο κρεβάτι, να προετοιμάζω σετ αλλαγής τραύματος, να βοηθώ στην κένωση και την πλύση του στομάχου.

Τεχνικές

Να εφαρμόζω νοσηλευτικές τεχνικές σε αρώστους με παθήσεις του ματιού, αυτιού, οστών, γεννητικών οργάνων, νευρικού και ουροποιητικού συστήματος.

Χειρουργεία

Να τοποθετώ τον άρρωστο στο χειρουργικό τραπέζι, να εφαρμόζω τεχνικές θεραπείας και πρόληψης κατακλίσεων, να τοποθετώ θερμά και ψυχρά επιθέματα, να εφαρμόζω τεχνικές ατομικής καθαριότητας.

Κατ οίκων

Να συμμετέχω στην ομάδα φροντίδας αρρώστων σε σπίτι, στο κέντρο υγείας, στο σχολείο.

Γέννες

Να φροντίζω νεογνό, να εφαρμόζω καθαριότητα της λεχώνας, να πραγματοποιώ μετρήσεις και να τηρώ το ιατρικό απόρρητο.

Εξειδίκευση σε σύγχρονους τομείς

Σύνδεση με την αγορά εργασίας 86%

Πρόγραμμα μαθημάτων Βοηθού Φαρμακείου

A' Τάξη