1o Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου

Με τη δύναμη της γνώσης
Έμπνευσή μας, οι μαθητές μας!

Τηλ.:210-3464920, 210-3470750

1epal-esp-tavrou@sch.gr

Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων

Ο Τεχνικός Δικτύων Η/Υ είναι ο εξειδικευμένος επαγγελματίας που θα αναλάβει την υλοποίηση ενός δικτύου από τη σχεδίασή του μέχρι την παράδοση στον τελικό πελάτη και την υποστήριξη της λειτουργίας του. Εξειδικεύεται στην εγκατάσταση, συντήρηση και διαχείριση δικτύων, μια επαγγελματική δραστηριότητα με συνεχώς αυξανόμενη ζήτηση για εξειδικευμένο προσωπικό. Οι κύριες δραστηριότητές του προσανατολίζονται σε επαγγέλματα των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών, όπως αυτά καθορίζονται από την Ε.Ε. και προορίζεται για εργασιακούς χώρους όπου συντελείται κατασκευή, υποστήριξη, λειτουργία και συντήρηση δικτύων μετάδοσης δεδομένων, στο πλαίσιο δραστηριότητας του Δημόσιου και Ιδιωτικού Τομέα.

plug-free-img.png

εξειδίκευση

• Θα μάθω τα βασικά μέρη ενός ηλεκτρονικού υπολογιστή, πως ακριβώς συνεργάζονται μεταξύ τους, πως στήνουμε έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή, πως αναγνωρίζουμε τις βλάβες και πως μπορούμε να τι αντιμετωπίσουμε, πως αναβαθμίζουμε τα συστατικά του μέρη, πως εγκαθιστούμε νέο λειτουργικό κλπ.
  •    Θα μπορώ να κατανοώ το μοντέλο επικοινωνιών δεδομένων σχηματικά, τα δομικά του στοιχεία, το ρόλο του καθενός τόσο στην επικοινωνία όσο και στις βασικές λειτουργίες του μοντέλου
  •    Θα μπορώ να σχεδιάσω να συντηρήσω και να υποστηρίξω δίκτυα μετάδοσης δεδομένων, με τη χρήση κατάλληλων εργαλείων (λογισμικό και υλικό).
  • Θα μπορώ να αναγνωρίσω τις κατηγορίες, τοπολογίες και δυνατότητες χρήσης των τοπικών δικτύων, αναγνωρίζοντας τα δομικά στοιχεία, τα πρότυπα και τον ειδικό εξοπλισμό για την ανάπτυξη ενός δικτύου. Επίσης θα ανγνωρίζω τα επίπεδα του μοντέλου αναφοράς OSI, καθώς και τις υπηρεσίες που προσφέρουν τα πρωτόκολλα TCP/IP και τις αντιστοιχίες τους με τα επίπεδα OSI
  •    Θα μπορώ να διαχειριστώ δίκτυα μετάδοσης δεδομένων, μέσω του λειτουργικού συστήματος ή άλλων εργαλείων διαχείρισης.
  •    Θα μπορώ να διασυνδέω τοπικά δίκτυα μετάδοσης δεδομένων με άλλα αντίστοιχα δίκτυα αλλά και να διαχειρίζομαι, υποστηρίζω και συντηρώ εγκαταστάσεις πρόσβασης στο Internet.
  •  Θα μπορώ να προγραμματίσω τις ενεργές συσκευές του δικτύου, ώστε να καταμερίζεται κατάλληλα η κίνηση των δεδομένων (traffic, throughput)
  •    Θα μπορώ να εφαρμόσω κατάλληλες τεχνικές για disaster recovery και να λαμβάνω αντίγραφα ασφαλείας (back up) και να επαναφέρω (restore) τα δεδομένα από τα αντίγραφα ασφαλείας
  •    Θα μπορώ να λάβω τα προβλεπόμενα μέτρα για την φυσική και λογική προστασία των δεδομένων, ώστε να αποφευχθούν δυσάρεστες συνέπειες από ιούς, hackers κ.λπ.
fan-free-img.png

Εργασία

• Οι πτυχιούχοι πληροφορικής έχουν μεγάλες προοπτικές εύρεσης εργασίας σε ένα δυναμικά αναπτυσσόμενο κλάδο.
  •    Η γνώση της Πληροφορικής είναι απαραίτητο προσόν σε κάθε επαγγελματική δραστηριότητα.
  •    Οι γνώσεις που θα αποκτήσω δεν θα είναι παρωχημένες θα έχουν αντίκρυσμα & ζήτηση στην αγορά εργασίας
plug-free-img.png

Επαγγελματικά Δικαιώματα

insurance-free-img.png

Εργασία

Θα μπορώ να συνεχίσω τις σπουδές μου σε αντίστοιχα τμήματα ΑΕΙ η ΤΕΙ κατόπιν συμμετοχής μου σε πανελλήνιες εξετάσεις.

lighting-free-img.png

Εργασία

• Θα έχω αποκτήσει όλες τις γνώσεις που θα μου επιτρέπουν να αναλαμβάνω δουλειές και μόνος μου αλλά και να υλοποιώ δικές μου ιδέες που θα μου επιφέρουν χρήματα με μηδενικό κόστος.
  •    Αμέσως μετά την αποφοίτησή μου και μέσω του θεσμού της μαθητείας θα μπορώ να αποκτήσω πρακτική εμπειρία εργαζόμενος σε επιχειρήσεις του κλάδου των τηλεπικοινωνιών και της πληροφορικής.

Πρόγραμμα μαθημάτων Τεχνικού Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Δικτύων

Β' Τάξη