1o Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου

Με τη δύναμη της γνώσης
Έμπνευσή μας, οι μαθητές μας!

Τηλ.:210-3464920, 210-3470750

1epal-esp-tavrou@sch.gr

1ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Τάυρου

...έμπνευσή μας οι μαθητές μας....

5 Τομείς, 10 ειδικότητες

Ηλεκτρολογίας-Ηλεκτρονικής, Πληροφορικής, Υγείας κι Ευεξίας Οικονομικών, Μηχανολογίας

Τεχνική εκπαίδευση

Σε παγκόσμιο επίπεδο τα Τεχνολογικά επαγγέλματα αναδεικνύονται όλο και περισσότερο

Απόφοιτοι

Οι απόφοιτοι του σχολείου μας έχουν μια καλή προσωπική και επαγγελματική σταδιοδρομία

Πρόσβαση

Με συγκοινωνία ή με ίδια μέσα, το σχολείο είναι εξαιρετικά έυκολα προσβάσιμο

Αλληλεγγύη

Μαθητές και καθηγητές εργάζονται σε πνεύμα αλληλοβοήθειας.

Σύγχρονα εργαστήρια

Σε ένα τεχνολογικά αναβαθμισμένο πλαίσιο, τα εργαστήρια παρέχουν πρόσβαση στις σύγχρονες τεχνολογίες

Αγαπητοί μαθητές, συνάδελφοι, συνεργάτες!

Στον χρόνο που πέρασε, όπου ο καθένας μας βίωνε συχνά προβλήματα οικογενειακά, οικονομικά, εργασιακά. Μέσα σ’ αυτό το συχνά ζοφερό περιβάλλον οι μαθητές και οι καθηγητές μας έχουν δημιουργήσει μια μικρή εστία αγάπης, αλληλεγγύης αλληλοσεβασμού, ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ.

Έχω λοιπόν την τιμή να διευθύνω ένα σχολείο με άριστους μαθητές!

Μαθητές αγωνιστές της ζωής, βιοπαλαιστές, οικογενειάρχες που με την «ψυχή στο στόμα» έρχονται στο σχολείο με το χαμόγελο παρά την κούρασή τους , για να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους και να αυξήσουν τα προσόντα τους, συνεργαζόμενοι με τους καθηγητές τους.

Άριστοι μαθητές που ανιδιοτελώς πέρα απ’ τα μαθήματα θα βοηθήσουν ο καθένας εκεί που μπορεί, στη βελτίωση του σχολείου μας, στις πολυποίκιλες δράσεις μας, στη παρουσίαση της δουλειάς μας σε άλλα σχολεία αλλά και στη τοπική κοινωνία.

Άριστοι μαθητές με μηδενική παραβατικότητα!

Θέλω λοιπόν να ευχαριστήσω τους μαθητές μας και να δηλώσω ότι η πόρτα του γραφείου μου θα είναι πάντα ανοικτή για να βοηθήσω σε οποιοδήποτε προβληματισμό τους.

office, desk, computer

Ευχαριστώ επίσης τους συναδέλφους καθηγητές τους έχοντες οργανική θέση τους αποσπασμένους και τους αναπληρωτές για την άψογη και ανέφελη συνεργασία μας.

Ευχαριστώ τέλος το βοηθητικό προσωπικό που εξασφαλίζει και καθαριότητα του σχολείου.

Εύχομαι σε όλους σας προσωπική και οικογενειακή ευτυχία.

Ο Διευθυντής,

Στυλιανός Μαραγκάκης

Μηνύματα του διευθυντή
Στυλιανού Μαραγκάκη

Τόσο κατά την έναρξη όσο και κατά τη λήξη του σχολικού έτους, ο διευθυντής του σχολείου μας απευθύνεται στην σχολική κοινότητα Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις προηγούμενες ανακοινώσεις:

“Τέχνη δεν υπάρχει στη γνώση ενός πράγματος, αλλά στον τρόπο της διδασκαλίας του”

Ηρων

Ήρων, ο Αλεξανδρεύς

Μαθηματικός - Μηχανικός - Φυσικός (284π.Χ. - 221 π.Χ.)