1o Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου

Με τη δύναμη της γνώσης
Έμπνευσή μας, οι μαθητές μας!

Τηλ.:210-3464920, 210-3470750

1epal-esp-tavrou@sch.gr

τεχνικός οχημάτων

Με τη συνεχή αύξηση του ανταγωνισμού μεταξύ των αυτοκινητοβιομηχανιών τις τελευταίες δεκαετίες, η ζήτηση για το συγκεκριμένο επάγγελμα αυξάνεται ραγδαία και όλες πλέον οι κατασκευάστριες εταιρίες επενδύουν σοβαρά στις ομάδες τεχνικής υποστήριξης (συνεργείο, εξυπηρέτηση μετά την πώληση/after sales, ανταλλακτικά κ.λπ.), με στόχο τη βέλτιστη εξυπηρέτηση των πελατών. Ως Τεχνικός Οχημάτων εξασφαλίζεις ένα επάγγελμα με υψηλές αποδοχές και σίγουρο μέλλον.

Στον τομέα οχημάτων

θα εξειδικευτώ

gear, bicycle, chain

Ειδικότερα θα αποκτήσω γνώσεις και δεξιότητες ώστε να ελέγχω, να συντηρώ και να επισκευάζω:
Τον κινητήρα του οχήματος (συμβατικό ή νέας τεχνολογίας).
Το κιβώτιο ταχυτήτων του και το διαφορικό του σύστημα.
Τα συστήματα τροφοδοσίας του και εξαγωγής καυσαερίων.
Το σύστημα ανάρτησης,το σύστημα διεύθυσης (και της ζυγοστάθμισης τροχών) και πέδησης.
Το σύστημα μετάδοσης κίνησης στους κινητήριους τροχούς.
Το ηλεκτρικό σύστημα του αυτοκινήτου και το σύστημα κλιματισμού.
Διάφορους μηχανισμούς του αμαξώματος, όπως κλειδαριές, μηχανισμούς ανύψωσης παραθύρων.
Τους μηχανισμούς που έχουν σχέση με την παθητική ασφάλεια του αυτοκινήτου.

mechanics, engine, springs

Θα αποκτήσω γνώσεις και δεξιότητες ώστε να ελέγχω, να συτηρώ και να επισκευάζω όλους τους μηχανισμούς και τα συστήματα του αυτοκινήτου. Θα μάθω να κάνω διάγνωση, ανεύρεση βλαβών όλων των συστημάτων κάθε τύπου αυτοκινήτου. Θα μάθω να ελέγχω την καλή λειτουργία όλων των συστημάτων κάθε τύπου αυτοκινήτου.

Θα αποκτήσω γνώσεις και πρακτικές δεξιότητες ώστε να είμαι σε θέση να πραγματοποιώ ελέγχους και ρυθμίσεις στα οχήματα. Να κάνω όλες τις απαραίτητες δοκιμές για την επιβεβαίωση της καλής λειτουργίας των οχημάτων. Να πραγματοποιώ όλες τις εργασίες περιοδικής συντήρησης του οχήματος, δηλαδή: να ελέγχω ταφρένα του, το σύστημα οδήγησης, να κάνω αλλαγές φίλτρων, λαδιού, μπουζί κλπ, να ελέγχω και να ρυθμίζω την καλή λειτουργία του κινητήρα.

Θα αποκτήσω γνώσεις Μηχανολογικού Σχεδίου. Θα σχεδιάζω εξαρτήματα και μηχανισμούς σύμφωνα με τα διεθνή πρότυπα και τις διεθνείς συμβάσεις. Θα εξασκηθώ στην σχεδίαση AUTOCAD μέσω Η/Υ. Γενικά θα είμαι σε θέση να διαβάζω και να κατανοώ κάθε Μηχανολογικό Σχέδιο με τος συμβολισμούς του. Θα αποκτήσω όλες εκείνες τις απαραίτητες θεωρητικές γνώσεις και πρακτικές δεξιότητες ώστε να μπορώ να ανταποκριθώ στην συνεχή ενημέρωση για τις εξελίξεις της τεχνολογίας των Οχημάτων.

που μπορώ να εργαστώ

Σε ιδιωτικό ή σε δημόσιο ;

Στους οργανισμούς ΔΕΚΟ -Δημόσιες υπηρεσίες
 Σε συνεργεία επισκευής αυτοκινήτων – οχημάτων
 Σε βιομηχανίες παραγωγής αυτοκινήτων
 Σε εταιρείες εμπορίας ηλεκτρολογικών & ηλεκτρονικών ειδών αυτοκινήτων
 Σαν ελεύθερος επαγγελματίας

Αν αποκτήσω προυπηρεσία;

1.Μηχανοτεχνίτης Ν.1575/1985 (ΦΕΚΑ΄207)
 Μηχανοτεχνίτη (πτυχίο, 3ετής προυπηρεσία)
2. Ηλεκτροτεχνίτης Ν.1575/1985 (ΦΕΚ Α΄207)
 Ηλεκτροτεχνίτη ή τεχνίτη οργάνων (πτυχίο, 5ετής πρ/σία)
3. Τεχνίτης συστήματος πέδησης Ν.1575/1985 (ΦΕΚ Α΄207)
Τεχνίτη συστήματος πέδησης ή αναρτήσεως (πτυχίο, 3ετής πρ/σία)

Με τι θα ασχοληθώ;

Ο Τεχνικός Αυτοκινήτων και Μοτοσικλετών είναι ο επαγγελµατίας που ασχολείται µε όλες τις εργασίες που αφορούν στα αυτοκίνητα και τις μοτοσικλέτες. Ελέγχει
τη σωστή λειτουργία και τη συντήρησή τους. Η ζήτηση για το συγκεκριµένο επάγγελµα συνεχώς αυξάνεται σε όλα τα επίπεδα τεχνικής υποστήριξης
οχημάτων (συνεργείο, εξυπηρέτηση µετά την πώληση, ανταλλακτικά κ.λπ).
Πρόκειται για ένα επάγγελµα µε ικανοποιητικές ως και υψηλές αποδοχές και σίγουρη απορρόφηση στην αγορά εργασίας στο εγγύς και απότερω µέλλον.

ο τεχνιτησ οχηματων:

Αποκτά δεξιότητες που τον καθιστά ικανό να εργαστεί σε διάφορους τομείς που
σχετίζονται με το αυτοκίνητο, όπως:
Έλεγχο λειτουργίας, επισκευή, συντήρηση του ηλεκτρικού συστήματος
αυτοκινήτου
Έλεγχο λειτουργίας, επισκευή, συντήρηση ηλεκτρομηχανικών συστημάτων και
συστημάτων αυτοματισμού του αυτοκινήτου

Επαγγελματικά δικαιώματα: